Hydrologické funkce půdy
Nejvýznamnější „vodohospodářské zařízení“, které máme k dispozici, je dobře fungující globální ekosystém půdy. Jen 100 cm mocná povrchová vrstva půdy může na ploše 1 km2 zadržet v průměru 300 tisíc m3 vody (taková zásoba by 100 lidem při každodenní spotřebě 400 litrů vystačila zhruba na 20 let). Přitom dalších 30–50 % objemu vody nad toto množství je půda schopna ovlivnit retenčně, to znamená zadržet a postupně uvolňovat.
Koloběh vody (hydrologický cyklus) je stálý oběh povrchové a podzemní vody na Zemi, doprovázený změnami skupenství
Retenční schopnost půdy je značná:
1 ha kvalitní hluboké černozemě může akumulovat 3 500 m3 vody a trvale zadržovat 1 700 m3 vody.
Retenční schopnost půd ČR mnohonásobně převyšuje objem vody zadržované ve všech našich vodních nádržích a tocích.
Zlepšená vodní jímavost půdy zlepšuje zpracovatelnost půdy a snižuje spotřebu energie při jejím obdělávání. Lepší vodní jímavost (organická půdní substance je schopna absorbovat až 20tinásobné množství vody ve své hmotnosti) může přispět k omezení desertifikace půd, právě tak jako předcházet povodním. Pokud vypočteme potenciální celkovou retenci našich zemědělských půd, tak jsme u čísla 8,4 miliardy m³ vody. Jen pro představu, teď první nová plánovaná přehrada má mít objem vody v řádu asi 15 mil. m³ vody. Tím, že máme krajinu, a hlavně půdu nemocnou, momentální potenciál zemědělských půd zadržovat vodu je výrazně nižší o více než 3,3 miliardy m³ vody, teď jsme na úrovni 5,04 miliardy. Retenční schopnost půd ČR mnohonásobně převyšuje objem vody zadržované ve všech našich vodních nádržích a tocích.
1 ha kvalitní hluboké černozemě může akumulovat 3 500 m³ vody a trvale zadržovat 1 700 m³ vody.
Zlepšená vodní jímavost půdy zlepšuje zpracovatelnost půdy a snižuje spotřebu energie při jejím obdělávání. Lepší vodní jímavost (organická půdní substance je schopna absorbovat až 20tinásobné množství vody ve své hmotnosti) může přispět k omezení desertifikace půd, právě tak jako předcházet povodním.
Na vytvoření 1 kg organické hmoty (sušiny) je třeba v průměru 400–500 l vody.
Z našeho státního území odnášejí toky v průměru asi 1 milión tun plavenin ročně.
Roční přítok splavenin z pevnin do oceánů se odhaduje na 18–20 miliard tun.
Také pokud se bavíme o půdě a vodě, nesmíme zapomenout na další úžasné vlastnosti půdy, jednak infiltraci a filtraci. Infiltrace vody do půdy neboli vsak, je proces, kdy se do půdy dostává voda, její část je pak v půdě zadržená – půda se chová jako houba, vodu nasaje a pak postupně uvolňuje– a zbývající voda se dále dostává níže a přes horninové prostředí např. dotuje podzemní kolektory vod. A druhým zmíněným aspektem je, že jak voda proudí skrze půdu, působí v podstatě jako přírodní filtr. Půda nám díky svým vlastnostem a biologickému oživení znečištěnou vodu i čistí.
Proto se prvně věnujme půdě a pak až přehradám! Vezmeme-li to v číslech, tak pokud přepočteme konkrétní výsledky vlivu hospodaření na půdě na plochu ČR, tak po prvním roce po zlepšení hospodaření lze očekávat zvýšení retence půd ze současného stavu 5,04 miliardy m³ vody na 6,5 miliardy m³ vody, což je obrovský skok. Pak už hodnota stoupá pomaleji, do tří let na 6,8 miliardy m³ vody a do deseti let na 7,1 miliardy m³ vody.
Půda tedy ovlivňuje vodní režim krajiny zásadním způsobem. A právě v našich přírodních podmínkách se půdní prostředí může stát účinným médiem, které do značné míry vyrovnává neblahé důsledky nespojitého, mnohdy nárazového výskytu atmosférických srážek. Příznivé vlastnosti půdy umožňují nejen plynulé zásobování suchozemských rostlin vláhou, ale i široké vodohospodářské využití vody. Bez půdy by se voda po většinu roku na zemském povrchu vyskytovala jen v pomíjejících tocích, jaké bývají např. v pouštních údolích.
Degradace půdy v jedné zemi má přímý vliv na změnu klimatu daleko za jejími hranicemi.